MEKANİZMALI YİVLİ AV TÜFEKLERİ
(BOLT-ACTION)

Mekanizmalı, kollu yivli av tüfeklerinin atası 1871 Mauser tasarımına dayanmaktadır. Bu tasarımın son şeklini aldığı 1898 modeli ise bu türün en üstün ve nihai örneği olarak kabul görmektedir. Yapımı oldukça zor ve  masraflı olan bu silahın özelliklerinin çoğu bu gün modifiye edilmiş, basitleştirilmiş şekilleri ile kullanılmaktadır.
mekanizma adı verilen ve merminin yatağa sürülmesi, ateşleme iğnesinin kurulması ve ateşlenmiş boş kovanı uzaklaştırmaya yarayan sistemin boşaltma ve doldurma işlemini yapan sürgü, (L) harfi şeklinde ve bu harfin kısa ayağı, dış tarafa doğru el ile kavrama hareketini üstlenen eleman durumundadır.
Sürgünün uç kısmında bulunan kilit çıkıntıları, parçanın uzun ekseni etrafında elle çevrilmesi sonucu, gövdede karşılığına gelen oyuklardan kurtularak, gene elle boşaltma ve doldurma işlevleri için, hareket ettirilmektedir. Esas ve nihai kilitleme işleminden hemen önce veya kilit açma işlemini takip eden süreçte, kilit çıkıntıları veya onunla aynı eksenin paralelinde, kavrama kolu-gövde temas yüzeyine açılan eğimli yüzeyler nedeni ile, mermi yatağına sürülen veya mermi yatağından çıkartılan bir mermi ya da kovana yaklaşık8.5/1 oranında bir güç uygulanabilmesi mümkündür.

Böylelikle kovanı şişerek deforme olmuş bir mermi, veya mermi yatağına sıkıca kenetlenmiş boş(veya dolu) bir kovanın yataktan alınması veya yatağa sürülmesi, bu tip mekanizmalı tüfeklerde, diğer hiç bir tür mekanizma ile sağlanamayacak biçimde kolaylaştırılmıştır.
Mekanizmalı, kollu yivli tüfeklerde ateşleme; darbe elemanı, kendi yayından tahrik edilen bir ateşleme iğnesi (striker) vasıtası ile olur. çoğu silahta bu parçanın hareket mesafesi mümkün olabilecek en kısa boyda tutularak, ateşleme hızının yüksekliği sağlanmaya çalışılmıştır.
Mekanizmalı, kollu yivli tüfeklerde kullanılan besleme elemanı , sabit veya değiştirilebilir kutu şarjörlerdir. Bunlar genellikle 5 adedi aşkın mermi kapasitelerinde yapılmaktadırlar.
Gerek standart üretimlerde, gerekse firma bazında imalatlarda, olabilecek tüm kalibrelerde bulabilme imkanı veren tüfeklerdir.

Bütün merkezden ateşlemeli (Centerfire), yivli av tüfekleri içersinde, ateşleme ve doldurma işlemleri  en basit ve en sağlam, silahın bir sonraki atışı için yapılacak boşaltma doldurma işlemleri en yüksek güvenilebilirlik içinde yapılabilen silahlar "mekanizmalı, kollu" (Lever-Action) tüfeklerdir. bu nedenle kullanılmaya başlandığı bir asrı aşkın süredir, önemlerini hiç bir şekilde kaybetmemişlerdir.