Arazi şartlarında veya değişik tanımı ile extrem şartlarda araç kullanmanın en zevkli anlarında biri de limitleri zorlayıp arazide takılıp artık araçtan inip olaya fizik gücünüz ile katıldığınız ve uzun süreli fiziksel ve zihinsel uğraşlar verdiğiniz anlardır.
İgilenenlerle burada bu güne kadar edindiğim arazi şartlarında taşıt kullanma tecrübelerimden süzülmüş anahatları sunmaya çalışacağım.

Çeki vinci: Çeki vinci hakkındaki fikirlerim çok kesin. Türkiye şartlarında kesinlikle işe yaramayan bir aksesuar, çünki bizde gerek çamurda gerek kumda ve hatta gerekse ormanlık arazide (ki bizde bildiğim kadarı ile boydan boya geçilebilecek, aşılması gereken bir ormanlık arazi yok) batılan satıhların yakınlarında aracınızın önüne monte ettiğiniz vinci tesbit edebileceğiniz bir sabitleme bulmak, büyük ikramiyede tek başına kazanmaktan daha zor. Bu yüzden bu şansınızı daha başka alanlarda kullanmanızı şıddetle salık veririm.
Şöyle bir düşünelim nerelerde batabiliriz;
1-Bataklık arazide: Bu tip araziler genelde sulak alanlarımız yakınlarında bulunmaktadır ve buralarda  bulabileceğimiz sabitleme içim en sağlam yapı sazlar ve eğer biraz şansımız varsa çit kazıklarıdır.
2-Kumluk arazide: Bu tip araziler, yurdumuzda şimdilik çöller bulunmadığına göre deniz ve içsuların kenarlarında bulunmaktadır, bir durup düşünecek olursak buralarda da sabitleme yapacak yapıları bulmak mucize ile eşdeğer olmaktadır. Kumluk alanlara bir de akarsu geçişlerinde rastlayabiliriz ki buralarda da olasılık yukarıdaki şartları aratmayacak niteliktedir.
3-Ormanlık arazide: Orman dediğimiz zaman ağaç toplulukları akla gelmektedir, ama bizim sabitleme yapacağımız üzerine düşen yükü tartabilecek bir tek ağaçtır. Bizi ilgilendiren açıdan bakıldığında yurdumuzda iki ana tip orman bulunmaktadır "iğne yapraklı" çam türü ağaçların oluşturduğu ormanlar ile "meşe ormanları"  meşeliklerde aracın ağırlığını tartabilecek kuvvette bir ağaç bulmak imkanı yoktur, iğne yapraklı ormanlarımızda ise yollar dışında hareket etme imkanımız çok ama çok kısıtlıdır.
4-İşlenmiş arazide: Tarlalar, çeltiklikler ğibi insan tarafından işlenmiş arazilerdir özellikle yağışlardan sonra çok ağır olurlar, burada ise şansınız, eğer Trakya da iseniz, bir ihtimal tarla ortasında bir ahlat bulmanıza yardımcı olur.
Şimdi bazı kişilerin "ama vinç ile bir araç diğerini kurtarır" diye düşündüğünü sezer gibi oluyorum evet ama bunda vince gerek yok ki, çelik telden 10 ar metrelik uzunluklarda ker iki ucu kilit gözlü 80 li veya 100lük parçalar kurtarma için en ideal "çekme halatını" oluştururlar hem de vinç gibi aracın önünde ağırlık yapmazlar.

ARAZİDE YANIMIZDA BULUNMASI GEREKENLER:

*Kazma, kürek: Bu ikili arazide savaşan sürücünün gerçek iki dostudur, her durumda,  hangi tür zemin olursa olsun kurtarma için kazma ve/veya doldurma işlemine baş vururuz. Bunun için bu ikiliyi yanınızdan eksik etmemeniz gereklidir. Ancak yanınızda bulunduracağınız kazma ve küreği daha evvel muhakkak deneyın, kimi mağzalarda portatif kazma ve kürekler bulunuyor ancak bunların büyük bir bölümü işe yaramıyor. En iyileri, eğer bulabilirseniz eskiden askeri Jeep lere monte edilmiş olanları ile orjinal UNIMOG araçların kitinde bulunanlar. Bunları özellikle Ankara'daki askeri araç hurdacılarından temin edebilirsiniz.
*Kriko ve kriko tablası: Bunlar da en az kazma-kürek kadar önemli yardımcılarımız. Özellikle aracın diferansiyel, şanzıman veya önden karter muhafazasını oturtup battığı ve tekerleklerin askıda kaldığı zamanlarda araçın yükseltilip kurtarılması veya tekerlek altı besleme yapılacağı zaman aracın yükseltilmesi için gerekli olan ikilidir.Bilmeyenler için "tabla" camur veya kum zeminde kirikonun altına konan, aracı kaldırmak yerine batmasını engelleyen demir levhadır. Kiriko için tavsiyem hidrolik teleskopik yükselticili tiplerdir, bunlarla araç daha yükseğe kaldırılılabiliyor.
*Seyyar ışık sistemi: Dış aydınlatma için en az aracın cevresinin yarısı kadar uzunlukta kablosu olan az tüketen, kuvvetli bir ışık kaynağı (işıldak floresan lambası bence en ideali) ve kabin dışında piriz sistemi.
Tabii söylemeye gerek yok ama çeşitli ebatlarda el fenerleri de ek olarak yanımızda bulunması gerekenlerden.
*Periskop: Aracın uzanamayacağımız bir köşesinin izlenmesi, altının incelenmesi ve bazı durumlarda da altına yatmadan (araç batıkken) tamirat yapabilmemiz için oynak bir sapa bağlı bir ayna (dişçilerin kullandıkları gibi)  veya yine oynak kaideli çubuk periskoplar da bize zor durumlarda yardımcı olacak önemli ekipmanlardandır.
*El alet seti: Benim önerim arazi şartlarında yapılacak tamiratlar için (sökme-takmalar) geniş kapsamlı tüm uzatmaları ile birlikte bir lokma takımını beraberinizde taşımanız.

sparkplug.gif (1275 bytes)

LADA NIVA 4x4
Benzin tasarrufu

ARTÜZ
ilgi alanları,anasayfam
FOTOĞRAFLAR

NIVA nın su geçişi ve çamur geçişi ile ilgili iki adet kısa filmi arzu ederseniz seyredebilirsiniz.